Free Settler or Felon

Search Result

Search


First Name



Surname / Subject



Ship








Search Results



1  
 
Item: 118221
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 1883 14 February
Place: East Maitland Burial Ground
Source: Maitland Burial Records
Details: Born 23 August 1844. Died 14th February 1883. Husband of Margaret Donald Craig


 
Item: 197807
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 10 September 1881
Place: Sydney
Source: SMH
Details: Rev. Archibald Craig, just arrived from London, service at 7pm


 
Item: 197808
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 20 October 1881
Place: -
Source: The Shoalhaven Telegraph
Details: PRESBYTERIAN. — On Sabbath last the Rev. Archibald Craig, late of Woolwich, England, preached at Sutton Forest in the morning Nattai in the afternoon, and Moss Vale in the evening to large and appreciative audiences. At the evening service the church was well filled. The discourses at all the services were characterised by ability, eloquence, and earnestness


 
Item: 197809
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 11 February 1882
Place: East Maitland
Source: Maitland Mercury
Details: Notice - Rev. Archibald Craig will deliver a series of Sunday evening sermons in St. Stephens Presbyterian Church on Family Life


 
Item: 197810
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 13 April 1882
Place: East Maitland
Source: Maitland Mercury
Details: The ladies of the congregation of St. Stephens Presbyterian Church waited upon the Rev. Archibald Craig and presented him with a gown similar to those worn by the ministers of the church. The Rev. gentleman suitably acknowledged the gift thanking the ladies for their thoughtful kindness


 
Item: 197909
Surname: Craig
First Name: Rev. Archibald
Ship: -
Date: 1870s - 1880s
Place: Maitland
Source: James Cameron - Centenary history of the Presbyterian Church in New South Wales online
Details: After Rev. John McDougall the Rev. James Bonthorne was inducted in 1871, and remained until his death in 1881. The Rev. Archibald Craig next held the pastorate for two years, dying in 1883. The Rev. James Lamont, F L.S., succeeded in 1883, remaining until 1894, when he was translated to Kogarah and subsequently to Mosman, of which he is at present the minister. The Rev. Robert Jackson then became the minister of East Maitland, and under his earnest ministry a flourishing congregation was built. Mr. Jackson, having resigned and gone to New Zealand in 1900, was succeeded by the Rev. Alexander Smith, transferred from St. Mary s in April, 1901.


 
Item: 197919
Surname: Craigie
First Name: Rev. W. F
Ship: -
Date: 1897
Place: Minmi
Source: James Cameron - Centenary history of the Presbyterian Church in New South Wales online
Details: At Minmi Rev. W. F. Craigie succeeded Rev. Peter McQueen in February 1897 and resigned in July 1901



1